Wybieramy zasłony do tradycyjnych aranżacji

Aranżując klasyczny dom, możemy mieć pewność, że jego wysublimowana elegancja będzie ponadczasowa, że upływ lat nie zdezaktualizuje wzorów piękna.

Projekty tradycyjne, rodzaje i charakterystyka

Decydując się na wybór klasycznego wystroju mieszkania, warto jednak doprecyzować, która ze szkół aranżacji będzie motywem przewodnim. Przykładowo projekty rustykalne mają w sobie dużo ciepła, a ponadto wyróżniają je wygodne, nieco w babcinym stylu, meble. Jest to inspiracja prosta i tania, lecz najlepiej korzystać z niej w przypadku domków jednorodzinnych, gdyż w blokach jest trudniej ją wprowadzić. Podobnie styl klasyczny, który wymaga nieco więcej przestrzeni, wskazany jest raczej do większych mieszkań. Spoglądając na zagadnienie z nieco innej perspektywy, za sprawą przytulnej kolorystyki wyposażenia (a więc także zasłon okiennych), styl rustykalny rekompensuje tę niedogodność.

Zielone zasłony Jacquardowe Senses
Zielone zasłony Jacquardowe w kameralnej aranżacji

Zasłony w stylu rustykalnym

Styl rustykalny stawia na swojskość, wnętrze powinno być wypełnione różnymi meblami, często o obłych kształtach, oraz dodatkami dekoracyjnymi. Wśród materiałów niepodzielnie króluje drewno, zwykle łączone z obiciami lub poduszkami w prostych i stonowanych kolorach. Wybór zasłon do stylu rustykalnego, nie powinien nastręczyć nam żadnych trudności. Z jednej strony możemy zakupić kremowe lub białe modele, o delikatnym zdobieniu w postaci motywów roślinnych, alternatywą wobec nich są bardziej zdecydowane odcienie błękitu, zieleni lub beżu. Pierwszy z produktów jest wskazany raczej do pomieszczeń jaśniejszych, drugi lepiej wybrać do jadalni czy sypialni z większą liczbą barwnych detali. Rzecz jasna, że nic nie stoi nam na przeszkodzie, by zaaranżować salon na zasadzie kontrastu i przy ciemniejszym wyposażeniu, wybrać mlecznobiałe zasłony okienne!

Dekoracje okienne w stylu klasycznym

Główną zaletą stylu klasycznego jest jego ponadczasowy charakter. W efekcie tego prezentuje się on dobrze także po latach. W klasycznych projektach zwykle stosujemy stylizowane na vintage lub antyczne meble z bogatymi zdobieniami. Również samo okno najlepiej wygląda w bardzo podobnych aranżacjach, drewniany karnisz zazwyczaj jest zdobiony eleganckimi żłobieniami, a zasłony okienne utrzymane są w barwach uznawanych za eleganckie. Najczęściej tkaniny w zasłonach vintage są uszyte z cięższych gatunków materiału, przypominają nieco kotary, i zdobione za pomocą satynowych wykończeń lub roślinnych ornamentów. Ich zadaniem jest bowiem przykuwać wzrok i zachwycać! Jeżeli więc szukasz dekoracji okiennych, bo tak można nazwać te klasyczne firany z racji ich walorów zdobniczych, to nie zwlekaj dłużej: ozdobne zasłony do klasycznego salonu są elementem niezbędnym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *